L777DA15POL2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 122
Datasheet
Similar
Assmann WSW Components
In Stock: 1.648
Datasheet
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 1.614
Image for L777DA15POL2 is not available
L777DA15POL2
DigiKey Part Number
L777DA15POL2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L777DA15POL2
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Contact Finish Thickness
20.0µin (0.51µm)
Packaging
Tray
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Style
Features
Grounding Indents
Connector Type
Plug, Male Pins
Voltage Rating
300V
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C