L717SDA15P1ACH4R
Modern Tv 3d Sync Streamline Icon: https://streamlinehq.commodern-tv-3d-sync
L717SDA15P1ACH4R
DigiKey Part Number
L717SDA15P1ACH4R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L717SDA15P1ACH4R
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
L717SDA15P1ACH4R Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Backset Spacing
0.406" (10.30mm)
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Board Lock, Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
250V
Number of Rows
2
Color
Black
Mounting Type
Contact Form
Stamped
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Dielectric Material
Thermoplastic, Glass Filled
Contact Type
Signal
Contact Material
Brass
Flange Feature
Board Side (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C