FCE17-A15SA-450
FCE17-A15SA-450
FCE17A15SA450
DigiKey Part Number
664-FCE17A15SA450-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCE17A15SA450
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FCE17A15SA450 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
15.0µin (0.38µm)
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.318" (8.08mm)
Number of Positions
Features
Board Lock, Filter
Number of Rows
2
Color
Black
Mounting Type
Dielectric Material
Thermoplastic, Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Contact Material
Phosphor Bronze
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C