D38999/24WE26SN
DigiKey Part Number
1178-D38999/24WE26SN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D38999/24WE26SN
Description
RECEPT
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp
Category
Orientation
N (Normal)
Mfr
Primary Material
Metal
Series
Shell Material
Aluminum
Packaging
Bag
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Color
Olive Drab
Number of Positions
26
Ingress Protection
Environment Resistant
Grade
Military
Shielding
Qualification
MIL-DTL-38999 Series III
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Shell Size - Insert
17-26
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C