2M805-002-16M11-19SA
DigiKey Part Number
2M805-002-16M11-19SA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2M805-002-16M11-19SA
Description
CONN PLUG FMALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp
Category
Shell Material
Aluminum Alloy
Mfr
Shell Finish
Electroless Nickel
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bulk
Color
Silver
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type
Features
Coupling Nut, Self Locking
Number of Positions
19
Shielding
Shell Size - Insert
11-19
Current Rating (Amps)
5A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C