2M805-001-16M11-19SA
DigiKey Part Number
2M805-001-16M11-19SA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2M805-001-16M11-19SA
Description
CONN PLUG FMALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
2M805-001-16M11-19SA Models
Category
Shell Finish
Electroless Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Features
Backshell, Coupling Nut, Self Locking
Connector Type
Shielding
Number of Positions
19
Current Rating (Amps)
5A
Shell Size - Insert
11-19
Cable Opening
0.519" (13.18mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C