2M801-007-16NF7-10SA
DigiKey Part Number
2M801-007-16NF7-10SA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2M801-007-16NF7-10SA
Description
CONN PLUG FMALE 10POS GOLD CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp
Category
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Olive Drab
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Features
Backshell, Coupling Nut
Connector Type
Shielding
Number of Positions
10
Current Rating (Amps)
5A
Shell Size - Insert
7-10
Cable Opening
0.390" (9.91mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C