AS4C256M16MD4V-062BAN
DigiKey Part Number
1450-AS4C256M16MD4V-062BAN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AS4C256M16MD4V-062BAN
Description
IC DRAM 2GBIT LVSTL 200FBGA
Customer Reference
Detailed Description
SDRAM - Mobile LPDDR4X Memory IC 2Gbit LVSTL 1.6 GHz 3.5 ns 200-FBGA (10x14.5)
Category
Write Cycle Time - Word, Page
18ns
Mfr
Access Time
3.5 ns
Packaging
Tray
Voltage - Supply
1.06V ~ 1.17V, 1.7V ~ 1.95V
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TC)
Memory Type
Volatile
Grade
Automotive
Memory Format
Qualification
AEC-Q100
Technology
SDRAM - Mobile LPDDR4X
Mounting Type
Surface Mount
Memory Size
Package / Case
Memory Organization
128M x 16
Supplier Device Package
200-FBGA (10x14.5)
Memory Interface
LVSTL
Base Product Number
Clock Frequency
1.6 GHz