RM322-122-641-5570 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 4134-RM322-122-641-5570-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RM322-122-641-5570 |
Description | RM322-122-641-5570 |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 122 Position Receptacle Connector 0.075" (1.91mm) Through Hole Gold |
Series | Contact Finish - Mating |
Packaging Bulk | Insulation Height 0.300" (7.62mm) |
Part Status Active | Contact Length - Post 0.140" (3.56mm) |
Connector Type | Operating Temperature -65°C ~ 125°C |
Contact Type Female Socket | Contact Finish - Post Gold |
Style Board to Board | Features Mating Guide, Mounting Flange |
Number of Positions | Current Rating (Amps) 3A |
Number of Positions Loaded All | Voltage Rating 750V |
Pitch - Mating | Insulation Material Polyphenylene Sulfide (PPS) |
Number of Rows 3 | Contact Shape Circular |
Row Spacing - Mating 0.075" (1.91mm) | Contact Material Beryllium Copper |