ABM10AIG-16.000MHZ-12-N1G-T3
DigiKey Part Number
535-ABM10AIG-16.000MHZ-12-N1G-T3TR-ND - Tape & Reel (TR)
535-ABM10AIG-16.000MHZ-12-N1G-T3CT-ND - Cut Tape (CT)
535-ABM10AIG-16.000MHZ-12-N1G-T3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABM10AIG-16.000MHZ-12-N1G-T3
Description
CRYSTAL 16MHZ 12PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 MHz ±10ppm Crystal 12pF 80 Ohms 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ABM10AIG-16.000MHZ-12-N1G-T3 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
80 Ohms
Mfr
Operating Mode
Fundamental
Series
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
16 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2.55x2.05)
Frequency Stability
±15ppm
Size / Dimension
0.100" L x 0.081" W (2.55mm x 2.05mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)
Load Capacitance
12pF