929984-01-11-RK is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Mill-Max Manufacturing Corp.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Mill-Max Manufacturing Corp.
In Stock: 0
Datasheet
Samtec Inc.
Samtec Inc.
11 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin
929984-01-11-RK
DigiKey Part Number
929984-01-11-RK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929984-01-11-RK
Description
CONN RCPT 11POS 0.1 TIN PCB
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
929984-01-11-RK Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Insulation Height
0.150" (3.81mm)
Contact Length - Post
0.125" (3.18mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Type
Forked
Style
Board to Board
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
1000V