RAC25-K/480 Series Compact Sized AC/DC Modules
Image of RECOM Power's RAC25-K/480 Series Compact Sized ModulesRECOM Power’s RAC25-K/480 series AC/DC modules feature an ultra-wide input range of 100 VAC to 480 VAC. They are specially designed for harsh industrial conditions of overvoltage category OVC III and pollution degree PD3 in both single-phase and phase-to-phase power connections of Class II. These power supplies can operate over a wide temperature range of -40°C to +90°C (up to +70°C without derating) to be completed by the addition of an external fuse, offer limited power source (LPS) outputs with continuous overcurrent protection (OCP), surge immunity to Level 3, and emission Class B EMC compliance in potential free configurations. These silicone-free encapsulated modules are built extremely compact to fit on printed circuit boards without compromising board area. Global safety certifications ensure fast time-to-market when integrated into applications for markets such as smart grids, smart metering, renewable energy, sensors and actuators, or IoT applications.
RAC25-K/480 Derating Graph
    Image of RECOM Power's RAC25-K/480 Derating Graph
RAC25-K/480 Efficiency Graph
    Image of RECOM Power's RAC25-K/480 Efficiency Graph
Features
  • Tiny footprint
  • OVC III and PD3 up to 5,000 m altitude
  • Operating temperature: -40°C to +90°C
  • Input range: 85 VAC to 528 VAC
  • LPS outputs
  • EN 55032 Class B; floating outputs
  • No load power consumption <0.3 W