85CNQ015S2
DigiKey Part Number
1655-2307-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
85CNQ015S2
Description
DIODE MODULE SCHOTT 15V 40A PRM2
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 15 V 40A Chassis Mount PRM2
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
450 mV @ 80 A
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Bulk
Current - Reverse Leakage @ Vr
20 mA @ 15 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 125°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Chassis Mount
Technology
Schottky
Package / Case
PRM2
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
15 V
Supplier Device Package
PRM2
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
40A